Typy respirátorov

Respirátory sa najmä v období pandémie COVID-19 stali dôležitou ochrannou pomôckou nášho zdravia. Tieto filtračné polomasky chránia dýchacie ústrojenstvo nositeľa tak, že účinne zakrývajú nos aj ústa, aby nedošlo k prieniku vírusov, baktérií, aerosólu či prachových častíc. Súčasný trh však ponúka niekoľko druhov a tried respirátorov a pre bežného užívateľa môže byť náročné sa v tejto širokej ponuke rýchlo zorientovať. Preto vám v skratke predstavíme jednotlivé druhy respirátorov.

TRIEDY respirátorov
respirator bez výdychového ventilu
Respirátory sa delia do troch tried v závislosti na tom, akú veľkosť častíc z ovzdušia sú schopné filtrovať. Stupeň ochrany nositeľa teda určuje filtračná trieda, ktorá je pri výbere správneho respirátora tým najdôležitejším faktorom.

FFP1 respirátor
Tieto respirátory chránia pred väčšími prachovými časticami a aerosóly, preto sa vyžívajú napríklad v stavebníctve, avšak pred chorobou COVID-19 nás neochráni!
Respirátory triedy FFP1 musí zachytiť minimálne 80% častíc nachádzajúcich sa vo vzduchu.
FFP2 respirátor
Chráni proti jemnejším prachovým časticiam aj aerosólom, a ak dokážu filtrovať častice s veľkosťou 0,11 mikrometrov (veľkosť častíc koronavírusy COVID-19), poskytujú nám pred vírusom účinnú ochranu.
Respirátory triedy FFP2 musí zachytiť minimálne 94% častíc nachádzajúcich sa vo vzduchu.

Ochranný respirátor triedy FFP2 od českého výrobcu Good mask práve takúto účinnú ochranu proti koronavirům poskytuje. Vďaka piatim filtračným vrstvám a účinné tesniace nosovej výstuži je schopný ochrániť svojho nositeľa viac ako 95% pred vyššie spomínanými nebezpečnými zložkami.

FFP3 respirátor
Slúži ako najúčinnejšia ochrana proti baktériám, vírusom (teda aj proti novému typu koronavírusy), spóram plesní i proti jemným toxickým časticiam. Týchto respirátorov je na našom trhu bohužiaľ nedostatok.
Respirátory triedy FFP3 musí zachytiť minimálne 99% častíc nachádzajúcich sa vo vzduchu.
RESPIRÁTOR S VENTILOM, ALEBO BEZ VENTILU?
Respirátor s výdychovým ventilom
Zákazníci si môžu zaobstarať respirátor ako s výdychovým ventilom, tak i bez neho. Aký je medzi nimi rozdiel?

Hlavnými výhodami respirátora s ventilom sú:

Ľahšie vydychovaní aj následný rýchlejší odchod teplého vydychovaného vzduchu prostredníctvom ventilu von
Nižšie riziko zahmlievaniu okuliarov vďaka rýchlejšiemu odchode teplého vzduchu
Ventil pomáha redukovať vlhnutia materiálu
Respirátory s ventilátorom však majú jednu kľúčovú nevýhodu:

V prípade, že je nositeľ respirátora s ventilom už nakazený chorobou COVID-19, potom tento vírus voľne šíri do vzduchu, pretože ventil neobsahuje žiadny ochranný filter. Ak však chceme chrániť aj ostatných ľudí a nie iba svoje zdravie, je vhodnejšie nosiť respirátor bez filtra, ktorý výrazne znižuje riziko prenosu vírusu.

RESPIRÁTORY S vymeniteľnými filtrami
respirator s výmenným filtrami
Tieto finančne náročnejšie filtračné polomasky vyrobené zo silikónu alebo iných plastových materiálu môžu byť vďaka vymeniteľným filtrom využívané opakovane.