MANUÁL SPRÁVNEHO nasadenia respirátora

Respirátory dokážu zachytiť vírusy, baktérie, ale aj pevné častice v ovzduší, musí však byť správne nasadené a používané. Ako postupovať objasní náš stručný manuál.

AKO SPRÁVNE NASADIŤ RESPIRÁTOR
Pred nasadením respirátora si vydezinfikujte ruky.
Nasadzujte respirátor tak, aby sa nosová svorka nachádzala hore v jeho strede.
Pred samotným nasadením odporúčame vytvarovať nosovej svorku tak, že ju jemne prehnite do tvare obráteného písmena U. Ak je potreba, dotvarujte nosovej svorku priamo na tvári.
Priložte respirátor tak, aby zakrýval nos, ústa aj bradu.
Správne nasadený respirátor tesne dolieha k tvári, preto ho nasadzujte vždy na oholenú tvár.
Po nasadení respirátora sa nedotýkajte rukami jeho prednej časti.
AKO SPRÁVNE Sund RESPIRÁTOR
Respirátor skladajte vždy za jeho zadnej upínacie pásky. Nedotýkajte sa rukami jeho prednej časti.
Pokiaľ využívate respirátor s vymeniteľným filtrom, nezabudnite na jeho pravidelnú výmenu.
ŽIVOTNOSŤ respirátorov
Životnosť respirátora je mimo iného závislá na prostredie, v ktorom sa s ním pohybujeme, a býva stanovená výrobcom. U respirátorov FFP2 spoločnosti Good mask je stanovená osemhodinová životnosť, čo je doba, po ktorú by mal respirátor účinne ochrániť svojho nositeľa pred možnou nákazou COVID-19.

MOŽNÁ RIZIKÁ PRI NOSENIE respirátory
Respirátor dostatočne neprilieha k tvári
Ak respirátor dostatočne neprilieha k tvári, neposkytuje nositeľmi účinnú ochranu. Po nasadení respirátora bez ventilu preto môžete vykonať kontrolu tesnosti, kedy oboma rukami zakryjete povrch respirátora a prudko vydýchnete. Prúdi Ak vzduch okolo nosa, je potrebné lepšie vytvarovať nosovej svorku. Ak prúdi vzduch okolo jeho tesniace línie, je potrebné opraviť jeho nasadenie.

Dotýkanie sa respirátora v priebehu jeho užívania
V prednej časti respirátora sa nachádza filter, ktorý zachytáva škodlivé látky zo vzduchu, ako sú vírusy, baktérie či pevné častice. Ak sa však rukami prednej časti respirátora dotkneme, môže dôjsť k prenosu biologického materiálu na nás samotných popr. na iné predmety, s ktorými sme prišli do styku.

Falošný pocit úplnej ochrany
Žiadny respirátor nám nie je schopný poskytnúť stopercentnú ochranu. Preto odporúčame, aby ste sa zbytočne nezdržiavali v miestach so zvýšenou koncentráciou ľudí a riadili sa všetky nariadenia, ktoré majú za cieľ minimalizovať riziko nákazy novým typom koronavírusy.

Respirátor s výdychovým ventilom
Respirátory s výdychovým ventilom síce chráni jeho nositeľa, ale pre okolie predstavujú značné riziko. Ak je nositeľ už nakazený, môže nakaziť ostatné v jeho okolí. Ďaleko vhodnejšie je teda nosenie respirátora bez výdychového ventilu, pretože nehrozí potencionálny nákaza ostatných.
Ak užívate respirátor s výdychovým ventilom, odborníci odporúčajú, aby ste si cez neho nasadili ešte rúšku, ktorá poslúži ako filter výdychového ventilu. Toto riešenie môže však nositeľmi spôsobiť istý diskomfort, a to obzvlášť v letnom období či v teplejšom prostredí.

ĎALŠIE OCHRANNÉ POMÔCKY
Ochranná rúška či respirátor chráni pred možnou nákazou naše dýchacie cesty. Pokiaľ chcete minimalizovať riziko prenosu ochorení COVID-19 prostredníctvom rúk či očí, odporúčame používať tiež ochranné rukavice a okuliare či ochranný štít. V rámci prevencie nezabudnite takisto dodržiavať stanovený odstup od ostatných ľudí minimálne 2 metre. Zdravotníci by navyše mali využívať ochranné plášte, obleky, čiapky, ai.