ČO JE RESPIRÁTOR?

Viete, aký je rozdiel medzi rúškom a respirátorom a ktorý z respirátorov ponúka najlepšiu ochranu?

Ešte pred pár mesiacmi by sme respirátor popísali ako pracovnú pomôcku, ktorá sa používa na ochranu dýchacích ciest pred prachom, nečistotami a nebezpečnými časticami najmä v priemysle a stavebníctve. Dnes stojí respirátory na čele celosvetového boja proti pandémii chorobe COVID-19 a pomáhajú chrániť zdravie nielen lekárov a ľudí v prvej línii, ale aj všetkých, ktorí vyššiu ochranu potrebujú.

AKÝ JE ROZDIEL MEDZI respirátory A rúško?
Aj keď sa rúška a respirátory nasadzujú a používajú obdobne, ich ochranná funkcia je veľmi rozdielna a je teda dobré poznať ich základné rozdiely.


Rúško
Rúška zabraňujú prieniku mikroorganizmov von z tela nakazeného človeka a chráni tak okolie pred samotným nositeľom. Platí teda v spoločnosti už známe heslo: „Moje rúška chráni teba, tvoje rúška chráni ma.“ Dôležité je však vedieť, že zdravého človeka pred prípadným infekčným ochorením rúško na 100% neochráni. Čo sa týka účinnosti, dosahuje bežná rúška ťažko rovnakej úrovne ochrany, akú poskytuje najslabší respirátor. Na druhú stranu, je používanie rúška samozrejme oveľa účinnejšie, než nechrániť si nos a ústnu dutinu vôbec. Preto by sa jej nosenie rozhodne nemalo podceňovať. Aj keď filtračnú schopnosť rúška nie je tak účinná ako u respirátora, je napriek tomu schopná svojho nositeľa ochrániť pred kvapôčkami infekcie, aerosóly, prachovými aj smogovými časticami či peľom.
respirátor
respirator bez výdychového ventilu
Respirátory sú filtračné polomasky, ktoré slúžia k ochrane samotného užívateľa a jeho dýchacieho ústrojenstva. Účinne zakrývajú nos aj ústa tak, aby nedošlo k prieniku prachových častíc alebo mikroorganizmov, ako sú baktérie, vírusy či spóry plesní.
Respirátory sa vyrábajú z netkanej textílie a majú široké uplatnenie – môžu slúžiť ako ochrana v období infekčných ochorení, aj pri bežnej práci napríklad na stavbe.
AKO NOSIŤ RESPIRÁTOR?
Ako respirátor, tak aj rúška by mali doliehať priamo k tvári, preto sa odporúča umiestniť ich vždy na oholenú tvár. Pretože respirátor nechráni celú tvár, je vhodné ho doplniť aj ochranným štítom či okuliarmi. Majte na pamäti, že sa jedná o jednorazovú ochranu, ktorá nie je určená pre opakované použitie.

TYPY respirátorov
S výdychovým ventilom
Respirátor s výdychovým ventilom
Výdychový ventil umožňuje ľahšie odchod vydychovaného teplého vzduchu a vďaka tomu nedochádza k zbytočnému vlhnutie materiálu. Respirátory s ventilom majú ale nevýhodu v tom, že samotný ventil nie je filtrovaný, a ak je nositeľ už nakazený, šíri prostredníctvom ventilu infekciu voľne do svojho okolia. S ohľadom na okolie je preto vhodnejšie používať buď respirátor bez výdychového ventilu, alebo respirátor s ventilom doplniť ešte bežnou rúškom, čo však môže najmä v letných mesiacoch pôsobiť veľmi diskomfortně.
Bez výdychového ventilu
Respirátor bez výdychového ventilu chráni nielen samotného nositeľa, ale aj jeho okolie, pretože je schopný zadržať všetky škodlivé častice aj mikroorganizmy.
TRIEDY respirátorov
Respirátory sa na základe ich filtračnej účinnosti aj celkovej úrovne ochrany delia do troch základných skupín:

trieda FFP1
FFP1 respirátory chránia len pred väčšími prachovými časticami a často sa využívajú napríklad na stavbe.
trieda FFP2
FFP2 respirátory chráni pred jemnejšími prachovými časticami aj aerosóly a dajú sa využiť ako účinná ochrana proti infekcii COVID-19.
trieda FFP3
Respirátory triedy FFP3 slúži ako najúčinnejšia ochrana proti baktériám, vírusom (teda aj proti novému typu koronavírusy), spóram plesní i proti jemným toxickým časticiam.
Respirátory s vymeniteľnými filtrami
respirator s výmenným filtrami
Jedná sa o drahšie varianty polmasky vyrobené zo silikónu či iných plastových materiálov, ktoré vďaka vymeniteľným filtrom umožňujú opakovateľné použitie.

NIELEN PROTI koronavírusy
Respirátory môžeme použiť ako účinnú ochranu nielen pri súčasnej Koronavirové kríze, ale aj v období bežných sezónnych chrípok či proti ďalším infekčným ochoreniam.