Ako spoznať KVALITNÉ RESPIRÁTOR?

Respirátor slúži účinná pomôcka, ktorá nás chráni pred infekčnými chorobami a teda aj pred nákazou COVID-19. Na našom trhu je však k dostaniu niekoľko tried aj typov respirátorov. Ako medzi nimi spoznať kvalitný respirátor, ktorý nás naozaj ochráni?

Toto sú najdôležitejšie parametre, na ktoré by ste mali pamätať:

 1. Poznať účel respirátora
  Je dôležité vedieť, k čomu má respirátor slúžiť, teda pred čím nás má konkrétne ochrániť, a tomu potom prispôsobiť svoj výber. Ak chcete chrániť svoje zdravie pred nákazou COVID-19, vyberajte len z ochranných tried FFP3 a niektorých FFP2. Ak pracujete v prašnom prostredí a chcete ochrániť svoje dýchacie cesty, stačí často zvoliť respirátor triedy FFP1. (Viac informácií o jednotlivých triedach respirátorov nájdete na konci článku.)
 2. Neporušený obal výrobku
  Pred užitím respirátora vždy skontrolujte, že je jeho obal neporušený a respirátor nejaví známky poškodenia.
 3. Kvalitný filter aj materiál
  Ochranný filter je u respirátora dôležitou súčasťou a o jeho existencii alebo kvalite sa môžete napríklad presvedčiť tak, že už použitý respirátor rozstriháme a daný filter skontrolujete.
 4. Respirátor zakrýva ústa aj nos
  Ochranná pomôcka musí byť dostatočne široká a správne priliehať k tvári najmä v oblasti okolo nosa, čo možno dosiahnuť správnym vytvarovaním nosové svorky.
 5. Certifikát
  Respirátor je opatrený CE certifikátom, ktorý potvrdzuje triedu a kvalitu jeho ochrany. Nekupujte preto výrobok bez certifikácie či Test reportu, kedy sa často ilustračné fotografie odlišujú od skutočného výrobku, ktorého bezpečnosť navyše nemožno na základe chýbajúcej dokumentácie potvrdiť.

TRIEDY respirátorov
respirator bez výdychového ventilu
FFP1 respirátor
Tieto respirátory chránia pred väčšími prachovými časticami a aerosóly, preto sa vyžívajú napríklad v stavebníctve, avšak pred chorobou COVID-19 nás neochráni!
Respirátory triedy FFP1 musí zachytiť minimálne 80% častíc nachádzajúcich sa vo vzduchu.

FFP2 respirátor
Chráni proti jemnejším prachovým časticiam aj aerosólom, a ak tieto respirátory dovedú filtrovať častice s veľkosťou 0,11 mikrometrov (veľkosť častíc koronavírusy COVID-19), poskytujú nám pred vírusom účinnú ochranu.
Respirátory triedy FFP2 musí zachytiť minimálne 94% častíc nachádzajúcich sa vo vzduchu.
Ochranný respirátor triedy FFP2 od českého výrobcu Good mask práve takúto účinnú ochranu proti koronavirům poskytuje. Vďaka filtračným vrstvám a účinné tesniace nosovej výstuži je schopný ochrániť svojho nositeľa na 95% pred vyššie spomínanými nebezpečnými zložkami.

FFP3 respirátor
Slúži ako najúčinnejšia ochrana proti baktériám, vírusom (teda aj proti novému typu koronavírusy), spóram plesní i proti jemným toxickým časticiam. Týchto respirátorov je na našom trhu bohužiaľ nedostatok.
Respirátory triedy FFP3 musí zachytiť minimálne 99% častíc nachádzajúcich sa vo vzduchu.